Priebeh mediácie

1. Kontakt so stranami sporu

Mediátor môže byť oslovený oboma stranami súčasne alebo jednou zo strán sporu, prípadne mediátora odporučí autorita (napr. súd). V prípade, ak mediátora osloví jedna zo strán, nasleduje Predmediačné stretnutie, v ktorom sa mediátor oboznámi s prípadom, spolu s iniciátorom mediácie vyhodnotí vhodnosť mediácie a spoločne určia ďalší postup (oslovenie druhej strany individuálne vhodnou metódou napr. listom, telefonicky, e-mailom). Predmediačné stretnutie si môžete dohodnúť telefonicky, mailom alebo cestou kontaktného formulára.

2. Úvod mediačného stretnutia

V prípade, ak sú obe strany ochotné podstúpiť mediáciu, nasleduje stretnutie mediátora s oboma zmluvnými stranami súčasne. Sú však prípady, kedy sporové strany odmietajú osobný kontakt, kedy je možné aplikovať tzv. kyvadlovú mediáciu (môže byť časovo a finančne náročnejšia, ale uskutočňuje sa vždy za účasti mediátora len s jednou zo sporových strán v rovnakom rozsahu). Pred samotným začatím mediácie mediátor má povinnosť oboznámiť strany sporu s:

  • o svojom postavení v mediácii
  • o priebehu mediácie
  • o zásadách, účele a spôsobe vedenia mediácie
  • o spôsoboch ukončenia mediácie
  • o výške odmeny mediátora
  • v prípade, ak o to strana požiada o získanom vzdelaní a skúsenostiach mediátora
  • o právach, ktoré môžu byť mediáciou dotknuté a o dôsledkoch mediácie

3. Začiatok mediácie

Mediácia začína uzatvorením Dohody o začatí mediácie medzi stranami sporu (alebo ich zástupcami) a mediátorom s následným vykonaním zápisu do Knihy mediácií, ktorú má mediátor zo zákona povinnosť viesť. Zápis mediácie do Knihy mediácií má na plynutie premlčacej lehoty rovnaké účinky ako uplatnenie práva na súde. Zápis v Knihe mediácii obsahuje okrem iného napríklad presný dátum a čas vykonania zápisu, presné označenie osôb zúčastnených na mediácii, presné označenie sporu, ktorý je predmetom mediácie, podpisy osôb zúčastnených na mediácii a iné zákonom požadované údaje.

Mediátor si dohodne so stranami sporu základné pravidlá komunikácie s dôrazom na dôvernosť mediácie a povinnosť mlčanlivosti, a tiež časový limit trvania mediačného stretnutia (zvyčajne max. 2 hodiny).

4. Mediačné sedenie

Po začatí mediácie prebiehajú sedenia zúčastnených strán s mediátorom (spoločne, alebo oddelene). Obe strany dostávajú rovnaký nenarušovaný priestor na prezentovanie svojho pohľadu. V tejto fáze je dôležité zadefinovať záujmy a potreby oboch strán. Mediátor vystupuje v pozícii prostredníka (nie rozhodcu) a pomáha stranám formulovať ich pocity, potreby, tlmočí sťažnosti strán a jeho úlohou je preorientovať pozornosť sporných strán z minulosti na hľadanie riešenia do budúcnosti. Jedno mediačné stretnutie spravidla trvá 2 hodiny. Počet mediálnych stretnutí závisí od konkrétneho prípadu. Zvyčajne postačujú 1 až 3 mediačné stretnutia. Rozmedzie medzi jednotlivými stretnutiami závisí od dohody strán, pričom odporúčam dodržať minimálne 2 týždňový rozostup (aby sa vytvoril dostatočný časový priestor na ukľudnenie situácie, spracovanie emócii, získanie určitého nadhľadu). V prípade úspešnej mediácie spíše mediátor Mediačnú dohodu, ktorá je pre obe strany záväzná. Mediátor podpíše Mediačnú dohodu, ktorá je výsledkom mediácie, alebo môže odmietnuť podpísať dohodu, ak je zrejmé, že odporuje zákonu, obchádza zákon alebo sa prieči dobrým mravom (strane na žiadosť vydá potvrdenie o dôvodoch odmietnutia podpísania).

5. Skončenie mediácie

V závislosti od priebehu mediácie sa môže mediácia skončiť viacerými spôsobmi. Predovšetkým:

  • uzatvorením Mediačnej dohody medzi stranami sporu
  • písomným vyhlásením mediátora, že v mediácii sporu nebude pokračovať (po konzultácii so stranami sporu)
  • dňom, kedy mediátor odmietne Mediačnú dohodu medzi stranami podpísať (napr. z dôvodu, že dohoda je v rozpore s dobrými mravmi)
  • dňom, kedy niektorá zo strán sporu doručí mediátorovi písomné vyhlásenie, že mediácia je skončená (ak nemá záujem niektorá zo strán sporu pokračovať v mediácii)
  • dňom, kedy niektorá zo strán sporu predloží vec, ktorá je predmetom mediácie, na rozhodnutie súdu alebo rozhodcovskému orgánu
  • uplynutím 6 mesiacov od začatia mediácie (v prípade, ak nebola dohodnutá dlhšia doba)

6. Záver mediácie

V závislosti od výsledku mediácie, môžu nastať nasledovné závery mediácie:

  • sporné strany sa dohodnú na riešení sporu v celej spornej veci
  • sporné strany uzatvoria čiastočnú dohodu
  • sporným stranám sa nepodarí dosiahnuť dohodu

V prípade, že sa stranám nepodarí docieliť úplnú dohodu, môžu sa o to pokúsiť kedykoľvek v budúcnosti (niekedy plynutie času prirodzene vytvorí priestor na novú komunikáciu).

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie